Rozhovor pro časopis TOPZINE - jak vidí astrolog Pavel Hanzal svět v roce 2011

Ilustrační fotografie velikost textu: A A A

Jak vnímáš astrologii z hlediska své praxe? Co všechno ti dala, případně vzala?

Hezký den všem čtenářům Topzine. Astrologii vnímám jako esoterický obor, který může přinést lidem do života hodně zajímavých a hlavně užitečných informací. Horoskop nám může odhalit charakter, talent, vztahové, pracovní a zdravotní dispozice a mnoho dalšího. Navíc nám astrologie nabízí různé druhy horoskopů, mezi kterými najdeme vedle osobního asi nejznámější partnerský a prognostický, ale také například horoskopy států nebo horoskopy věnující se předpovědím počasí. Nelze hovořit o tom, že by mi astrologie něco vzala, protože je tomu přesně naopak. Díky astrologii je můj život bohatší, porozuměl jsem různým životním událostem a souvislostem zde na zemi, dokážu lépe vnímat lidské osudy a to nejdůležitější je, že lidem také můžu nabídnout pomocnou ruku s vysvětlením toho, co by mohli v životě změnit, aby se jim lépe a kvalitněji žilo.

Můžeš čtenářům přiblížit jaký bude rok 2011? Která znamení se budou mít nejlépe a komu se moc dařit nebude, případně jak to zařídit, aby se dařilo všem?

Jestli dovolíš, zaměřil bych se primárně na celkové astrologické vlivy, které pocítí nějakým způsobem všichni zde na zemi. Velkou roli v celkovém vlivu na lidstvo hrají tzv. generační planety, mezi které řadíme Saturn, Uran, Neptun a Pluto. A právě zde se připravuje a nastává velký posun.
Uran se natrvalo přesune do znamení Berana. To je konstelace, která přinese v následujících osmi letech nové nápady, technologie, zbraně a lze očekávat i vývoj nových materiálů v oblasti hutního průmyslu. Do běžného života to přinese častější spory a výstražné řinčení zbraní jak
mezi jedinci nebo národnostními menšinami, tak i státy. Další změny začnou přicházet s postupným přechodem Neptuna do znamení Ryb. Jeho přechod se ovšem stane trvalým až v roce 2012 na čtrnáct let. Lidé se díky tomu stanou více vnímavější, citlivější a intuitivnější. Neptun v Rybách podporuje fantazii, soucítění a vztah k umění a duchovnu. Právě tyto dvě planety a jejich vliv jsou ukazatelem toho, že můžeme následující roky očekávat sociální nepokoje přímo úměrné tomu, jak lidstvo bude procitat po duchovní stránce a zároveň budou vzrůstat tendence k prudším a rychlým změnám. S těmito změnami souvisí i Pluto v Kozorohu, který transformuje vnímání starých struktur, zákonů a uspořádání. Navíc Saturn ve Vahách, který v tomto znamení bude celý rok 2011, podporuje touhu po spravedlnosti a větší rovnosti v mezilidských vztazích. Díky různým napěťovým vazbám mezi planetami bude tento celkový vývoj komplikovaný, ale nezastavitelný. Pokud bych měl zmínit některá znamení, tak právě již uvedená znamení Berana, Vah, Kozoroha a Ryb patří mezi ty, která budou pod výraznými vibracemi uvedených změn. Nesmím ani zapomenout na znamení Raka, které se ocitne pod podobným vlivem, jakkoliv v něm není žádná generační planeta. Jak jsme si již řekli, astrologie pracuje s více vlivy a mezi ně patří i aspekty, které vtáhnou do hry právě znamení Raka. Ze zdravotních témat bychom se měli v příštím roce věnovat zejména zraku,mozku, žaludku, ledvinám a močovému systému, kostem, kloubům a zubům. Jinými slovy bychom měli dostatečně pít, kvalitně se stravovat a v co největší míře se vyhýbat elektrosmogu a různým druhům negativního záření. Ze stravy bychom měli vyřadit mražené a konzervované potraviny, slazené nápoje a v co nejmenší míře používat mikrovlnné trouby. A jak zařídit, aby se všem dařilo dobře? Zde je jediná možná cesta. Lidstvo si
musí uvědomit, že sobectví, mamon, honba za mocí a požitky jsou cestou historie. Přichází nová doba, ve které bychom si měli uvědomit, že nositelem vývoje lidstva, země i vesmíru je všeobjímající Láska bez podmínek, vlastnění a omezování. Lidé by měli konečně začít naslouchat vlastnímu nitru, přírodě a vesmírným energiím. Slova jako láska, soucit, víra a sounáležitost nejsou prázdnými pojmy, ale jsou klíčem k překonání našich zkoušek a jedinou cestou jak dosáhnout míru nejen mezi národy, ale i sami v sobě.

Spousta lidí odsuzuje horoskopy pro jednotlivá znamení s tím, že to prostě na ně "nesedí". Můžeš prosím vysvětlit čtenářům, proč to tak je?

Odsuzování takzvaných bulvárních horoskopů zpracovávaných podle jednotlivých znamení má svoje opodstatnění. Astrologie pracuje s dvanácti astrologickými znameními a na světě je víc jak šest miliard lidí. Jinými slovy – každá předpověď pro jednotlivé znamení by musela „sedět" přibližně na půl miliardy obyvatel zeměkoule. To samo o sobě příliš reálné není. Dalším důvodem je, že v astrologii se pracuje s vícero prvky – deseti planetami, astrologickými domy, aspekty, stálicemi a dalšími zajímavými prvky. To všechno skládá mozaiku horoskopu a proto horoskop založený pouze na slunečním znamení nemá dostatečnou vypovídací hodnotu. Na druhou stranu Slunce a jeho postavení v horoskopu patří k nejvýznamnějším astrologickým prvkům a každý zrozenec má některé styčné vlastnosti a naladění signované daným znamením. Jistě si čtenáři Topzinu všimli, že lidé narození ve stejném znamení mají velmi často některé podobné charakteristiky. A na tom je postaven právě horoskop podle jednotlivých znamení. Tento druh horoskopů tedy může naznačit některé globálnější energetické vlivy na množinu lidí v daném znamení, ale konkrétní informace a rady pro náš život v nich opravdu nehledejme.

Jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným astrologem?

Rozdílů je mnoho, tak jako v každé jiné profesi. Asi nejzásadnějšími předpoklady pro dobrého astrologa jsou láska k lidem, poctivý a zodpovědný přístup ke vzdělání a celoživotnímu studiu astrologie, snaha o porozumění vesmírným energiím a nepochybně i dodržování etických zásad při výkladu horoskopů. Rád bych se zastavil právě u etiky, která je velmi důležitá. Dobrý astrolog by měl vnímat a respektovat pocity a myšlení klienta. Klient by měl mít jistotu, že u astrologa najde porozuměni a klíčovou roli hraje také vzájemná důvěra. Další důležitou věcí je to, aby klient neodešel od astrologa vystrašený, ale naopak s nadějí a pocitem, že ví, jakým směrem se vydat, o co se může v životě opřít a co by mohl zlepšit. Jak jsem již uvedl, je mnoho rozdílů a hlavně mnoho faktorů, které hrají v rozlišení kvality astrologa svůj vliv, ale výše uvedené považuji za jedny z nejdůležitějších.

Proč lidé chtějí slyšet jen to, co chtějí slyšet? Říkáš svým klientům pravdu nebo jen to, co potřebují slyšet?

Je logické, že člověk radši poslouchá to, co je mu příjemné a snadné, než aby naslouchal nepříjemným názorům nebo problémům. Každý z nás si přeje prožít život co nejspokojeněji a neznám nikoho, kdo by toužil řešit neustále nějaké komplikované životní okolnosti. Na druhou stranu ten, kdo dokáže vnímat symboliku života, tak i v takzvaných problémech a složitých životních událostech dokáže najít poučení a získat obohacující zkušenosti. Jak se v astrologické hantýrce s oblibou říká „bez napětí není pokroku". A to si musíme všichni uvědomit – čím náročnější životní úkol a situace nás potká, tím více si z něj můžeme odnést. Ohledně druhé části otázky nelze odpovědět jinak, než že se snažím klientům sdělit vše, co z horoskopu vyčtu. Primárně při konzultaci sděluji to, co považuji za nejdůležitější a pak se věnuji i dalším tématům. Navíc již rozhovor s klientem a jeho otázky obvykle nastolí témata, které jsou momentálně pro nositele horoskopu zásadní. Velmi důležitý je i způsob sdělení obsahu horoskopu. Astrolog musí umět rozlišit, zda před ním sedí citlivý člověk nebo razantnější jedinec plný energie. A podle toho musím přistupovat i k tomu, jakým způsobem ke klientovi promlouvám. Komunikace s klientem hraje velkou roli v tom, co si klient z konzultace odnese a zda pro něj je konzultace přínosem.

Nezkrácená verze rozhovoru. Rozhovor vedla redaktorka Taťána Kročková.

Autor článku: Taťána Kročková
Autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: předpověď, rozhovor, astrologie

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách pavelhanzal.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti -za to se předem omlouváme.

Náš tip

Místo pro váš reklamní odkaz v side baru obalený textem. Přečtěte si zajímavé články o alternativní léčbě nemocí a zdraví.

 
Fatal error: Call to a member function getPublishedContent() on a non-object in /var/www/hosting/p/pavelhanzal.cz/web/www/application/views/scripts/web/index.phtml on line 75